Čo by ste mali vedieť o fenoméne elektrických kolobežiek

Elektrické kolobežky sú v súčasnosti veľkým trendom. Nie je sa čomu diviť - sú to finančne dostupné dopravné prostriedky a zároveň sú aj praktické a ekologické. Ak premýšľate nad kúpou jednej z nich, zíde sa vedieť, ako kolobežky fungujú, aké modely sú na trhu a na čo nesmiete zabudnúť, ak sa rozhodnete k fanúšikom elektromobility pridať.

Odkiaľ sa elektrické kolobežky vzali?

Kedysi bola kolobežka dvojkolesová hračka najmä pre deti, skromne poháňaná nohou. Dnes je to dopravný prostriedok aj pre dospelých a s elektrickým pohonom. Dnešné elektrické kolobežky si prešli dlhým vývojom. Pôvodný nápad dať elektrický pohon bicyklom či skútrom však nie je nový.

Na začiatku 20. storočia existovali obyčajné kolobežky a vtedy veľmi čerstvý patent na elektrický bicykel od Ogdena Boltena Jr. Hoci sa pokusy na spojenie kolobežky s motorom objavovali už v tej dobe - napríklad americký Autoped s benzínovým motorom z roku 1915 - trvalo veľmi dlho, kým sa svet prepracoval k skutočnej elektrickej kolobežke, ktorá by mala úspech aj u používateľov.

Prvú elektrickú kolobežku vynašiel v 1988 v Thajsku Gino Tsai, prezident veľkej korporácie, aby sa mohol jednoduchšie presúvať po pracovisku. Táto kolobežka, paradoxne, nebola zamýšľaná na dopravu mimo budovy.

Skutočné základy dnešnej elektromobility boli položené v deväťdesiatych rokov - najmä s príchodom lítiových (Li-ion) batérií v roku 1991 a prvým komerčne vyrábaným elektrickým skútrom od firmy Peugeot v roku 1996. Potom bol už vývoj vhodného modelu len otázkou času.

Inovácie v elektromobilite prišli začiatkom tisícročia z dielne firmy Segway a trendom sa elektrické kolobežky naozaj stali v roku 2017, kedy spustili ich zdieľanie spoločnosti Lime a Bird.

Prechod cez cestu
Služba zdieľania kolobežiek je fenomén, ktorý začal v USA firmami LIME a BIRD.

 

Aké typy kolobežiek sú na trhu a čím sa líšia?

Ak sa sústredíme iba na kolobežky a nie na iné elektrické dopravné prostriedky (elektrické mopedy či samovyvažovacie transportéry, napr. Segway), rozlíšiť rôzne druhy nie je jednoduché.

Modely kolobežiek majú relatívne podobnú funkciu (preprava osôb) a líšia sa skôr dizajnom a parametrami. Na trhu sú dvoj- aj trojkolesové kolobežky pre deti aj dospelých. Trojkolesová kolobežka je poskytuje trochu viac stability, najmä v zákrutách, zatiaľ čo dvojkolesová je menšia a praktickejšia na manévrovanie.

Najdôležitejšie je však pri výbere kolobežky pre dospelého človek sledovať jej technické parametre. Tie najdôležitejšie sú kvalita batérie, rýchlosť a výkon. Tie prispôsobíte tomu, kde a ako najčastejšie plánujete jazdiť.

Kvalita batérie neznamená iba kapacitu (tzn. aký je dojazd na jedno nabitie), ale aj rýchlosť nabitia, ktorá vás bude zaujímať, ak kolobežku používate často. Potrebná rýchlosť a výkon vášho stroja závisia na tom, po akých trasách plánujete jazdiť - ak budete jazdiť po plnom meste, asi ťažko využijete maximálnu rýchlosť napr. 50 km/h. Výkon kolobežky sa zíde, ak na vašej trase musíte prekonať napríklad stúpanie.

Samozrejme, treba vziať do úvahy aj nosnosť kolobežky a to, ako veľmi ju budete zaťažovať. Čím viac ju zaťažíte, tým väčší výkon potrebujete, a tým rýchlejšie sa bude spotrebovávať batéria. Niektoré typy kolobežiek bez väčších problémov unesú aj 130 kg človeka.

Ďalším dôležitým parametrom je typ kolies. Môžete si vybrať medzi pevnými kolesami a klasickými pneumatikami, ktoré poskytujú lepšiu jazdu na nerovnom teréne. Na druhej strane, sú náročnejšie na údržbu.

Ak plánujete so skútrom cestovať či napríklad uskladňovať v kancelárii, skontrolujte si parametre ako váha, rozmery a skladateľnosť. Niektoré kolobežky sú dokonca vybavené aj sedačkou. Všetky spomenuté parametre, ovplyvňujú finálnu cenu.

Novinka od spoločnosti Ninebot by Segway KickScooter G30 (MAX) spĺňajúca tie najnáročnejšie požiadavky.

 

Zopár bezpečnostných tipov

Od decembra 2019 sa na Slovensku musí jazdiť na elektrických kolobežkách tak, ako na bicykli - teda po ceste alebo cyklotrase, nie na chodníku. Viac v našom článku tu. Kolobežkári budú jazdiť v blízkosti áut a riziko kolízie nie je zanedbateľné. Samotné kolobežky dokážu ísť rýchlosťou okolo 30 km/h, čo stačí na vznik nebezpečnej situácie. Bezpečnosť je preto prvoradá.

Iba v USA od roku 2018 USA zomrelo na elektrických kolobežkách najmenej 11 ľudí a prvé obete sa objavili aj v Európe. Určite nepodceňujte bezpečnostné prvky, najmä bezpečnostnú prilbu. Jazda dvoch či viacerých ľudí na jednej kolobežke tiež nie je dobrý nápad, rovnako ako popíjanie alkoholu.

Samotná jazda na elektrickej kolobežke nie je komplikovaná, ale odporúčame vyskúšať si ju nanečisto ešte predtým, než si to namierite do ulíc. Najmä ručné brzdy bývajú vcelku citlivé. Treba si zvyknúť aj na terénne nerovnosti a udržiavanie rovnováhy, najmä, ak jazdíte vyššou rýchlosťou.

Ako začať s jazdou na elektrickej kolobežke?

Žiadne špeciálne príslušenstvo nepotrebujete. Stačí mať predstavu o tom, na čo budete kolobežku využívať a vybrať si správny model. Ako si ho vybrať vám poradíme v našom článku Čo potrebujete vedieť pri výbere elektrickej kolobežky. Na trhu je veľa modelov kolobežiek rôznych výrobcov - u nás na scoot.sk si môžete zaobstarať kvalitné produkty od Segway a E-Twow. Vyberte si tú svoju a onedlho sa už budete môcť ekologicky a jednoducho presúvať po meste.

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.