Čo je to elektromobilita a prečo jej patrí budúcnosť?

Elektromobilita (niekedy aj e-mobilita) je súhrnný pojem pre všetky spôsoby dopravy, ktoré sú čiastočne alebo úplne založené na elektrickom pohone. V poslednej dobe sa toto slovo a mnohé elektrické dopravné prostriedky stali veľkým trendom. Predstavuje totiž odpoveď v časoch, kedy sú ekologická kríza, zmenšujúce sa zásoby ropy a dopravné zápchy v preplnených mestách veľmi reálnymi problémami. 

Dnes platí, že doprava má na svedomí 23 % emisií CO2. Elektromobilita pri používaní emisie nevyrába a je teda ekologickejšou alternatívou dopravy. Trh toto volanie po ekologickejšej doprave reflektuje.

Dnešné možnosti na poli elektromobility

Idea elektrických vozidiel existuje už dlho. Gustave Trouvé už v roku 1881 predstavil svetu prvé elektrické vozidlo - trojkolku. Na prelome 19. a 20. storočia boli dokonca napríklad elektrické automobily bežnejšie ako tie so spaľovacím motorom. V tom období existovali aj prvé trolejbusy. Údržba prvých elektrických vozidiel bola však náročná, spaľovacie motory sa postupne technologicky zdokonalili a elektrické autá na dlhú dobu takmer zmizli. Návrat k vývoju dopravných prostriedkov na elektrinu ožil až v 60-tych rokoch 20. storočia.

Gustave-Trouve-elektrická trojkolka 1881
https://www.connexionfrance.com/

V posledných rokoch sa na trh dostalo množstvo rôznych typov elektrických spôsobov dopravy. Patria sem napríklad:

  • elektrické kolobežky
  • elektrické bicykle
  • elektrické mopedy/skútre
  • elektrické skateboardy
  • osobné zariadenia (samovyvažovacie transportéry Segway, jednokolky a iné)
  • hybridné a elektrické automobily

Elektrické mopedy či autá (hybridné, ako napríklad Toyota Prius či výlučne elektrické ako Tesla) sú verejnosti vcelku známe a ide vlastne len o elektrické, a teda ekologicky šetrnejšie verzie pôvodných cestných prostriedkov.

Popularitu zažívajú aj elektrické bicykle, ktoré sa od bežných bicyklov líšia iba pridaným elektrickým motorčekom. V prípade vybitia baterky je možné stále šliapať do pedálov. Vďaka dodatočnej sile motoru však dokážu lepšie jazdiť do kopca a ľahší chod môže byť zaujímavý napríklad pre seniorov. 

Nevýhodou je, naopak, väčšia hmotnosť. “E-bikes” možno nezažili taký nárast popularity ako kolobežky, avšak trh s nimi by mal do roku 2024 medziročne rásť asi o 12,5 %, čo znamená, že do zabudnutia určite neodpadnú.

Mladých ľudí, naopak, môžu osloviť elektrické skateboardy, resp. longboardy. Na trh sa dostali už v roku 1997 v dizajne Američana Louia Finkla. Tie prinášajú trochu elektromobility do sveta adrenalínových športov. Netreba ich manuálne rozbiehať, dajú sa na nich robiť rôzne triky a bežne dosahujú rýchlosti okolo 30 kilometrov za hodinu.

                     historia elektrických skateboardov
https://blog.magnetoboards.com/

Boom elektrických kolobežiek

Inovatívne nápady a produkty sú jedna vec, ale ich uplatnenie na trhu môže byť komplikovanejšie. Spoločnosť Segway a inžinier Dean Kamen sa stala inovátormi na poli elektromobility, keď v roku 2002 uviedli na trh elektrický samovyvažovací osobný transportér. Odvtedy tento patent viackrát zdokonalili a v súčasnosti má v portfóliu aj jednokolky či dokonca samovyvažovacie korčule.

Najvýraznejší úspech však firma Segway zaznamenala na poli elektrických kolobežiek - modely série KickScooter dodáva službám Bird a Lime, ktoré ponúkajú zdieľanie kolobežiek.

Práve Bird a Lime posilnili vlnu záujmu o elektromobilitu, pretože ponúkli v mestách alternatívu doprave automobilom či MHD - zdieľanie elektrických kolobežiek, ktoré nepotrebovali dokovacie stanice. Tieto firmy obidve vznikli v roku 2017 a začali prevádzkovať svoje služby v USA - Bird v Kalifornii s 10 kolobežkami, Lime v Severnej Karolíne s bicyklami. Tento spôsob prepravy zaznamenal veľký úspech v USA kvôli dostupnej cene (15 centov min za Lime, 20 centov za Bird) a jednoduchému použitiu. Dnes už Lime operuje v 75 mestách a Bird vo viac ako 100 mestách po celom svete. Podobnú službu začali ponúkať aj služby Uber a Lyft a v sieti zdieľaných prostriedkov sa okrem kolobežiek objavujú aj elektrické bicykle.

Elektromobilita na Slovensku a pohľad do budúcnosti

Na Slovensku sa elektromobilita presadzuje pomalšie, zrejme najmä vďaka počiatočnej cenovej nedostupnosti. Zdieľanie kolobežiek v Bratislave otestovala svoju služba Mint a pribúda aj majiteľov kolobežiek.

Štát však reaguje na tento trend úpravou legislatívy (jazda na kolobežke bude podliehať podobným povinnostiam ako jazda na bicykli od 1.1. 2020) a taktiež vymedzením peňazí na budovanie infraštruktúry. Celkovo je na podporu elektromobility vymedzených 6 miliónov EUR, prevažne vo forme dotácií na elektromobily a budovanie infraštruktúry v podobe nabíjacích staníc.

Elektromobilita sa postupne stáva dopravou budúcnosti. Prudký nárast jej popularity od roku 2017 len dosvedčuje, že sa čím ďalej, tým viac zakoreňuje v živote ľudí. Trhy so všetkými elektrickými dopravnými prostriedkami rastú a majú ďalej rásť.

Lídrom sú zatiaľ elektromobily - podľa Boston Consulting Group by mali elektrické vozidlá v roku 2030 tvoriť polovicu všetkých používaných vozidiel. Môžeme očakávať aj technologický vývoj v kvalite batérií, rozširovanie siete nabíjacích staníc, čo spraví elektromobilitu ešte dostupnejšou.

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.