Čo potrebujete vedieť pri výbere elektrickej kolobežky

Odkedy sa elektrické kolobežky stali celosvetovým hitom, objavujú sa na trhu rôzne modely s rôznymi parametrami a v širokom cenovom rozpätí. O to ťažšou úlohou je vybrať si tú správnu kolobežku s vhodnými parametrami.

Výber môže byť náročný, vždy však platí jedna vec - mali by ste mať predstavu, kde a ako budete na svojom novom stroji jazdiť. Prispôsobiť kolobežky trase, povrchu a vzdialenosti vám umožní kúpiť si vhodný model.

Skúste si odpovedať na nasledujúce otázky. Plánujete na kolobežke iba dochádzať do práce? Potrebujete kolobežku uskladniť? Ide o rovnú cestu alebo sa budete pohybovať po nerovných povrchoch? Aké je prevýšenie?

Kickscooter_MAX-G30_kvalita od Segway by Ninebot
Elektrická kolobežka Ninebot by Segway G30 - najnovší model s extrémnou výdržou batérie, rýchlonabíjačkou, zvončekom a 10 palcovými bezúdržbovými kolesami pre pohodlnosť jazdy.

 

Základné vlastnosti: batéria, výkon, rýchlosť

Primárne vlastnosti každej kolobežky sú výdrž batérie, výkon a rýchlosť. Výdrž batérie je väčšinou vyjadrená v maximálnom dojazde na jedno nabitie (napr. 25 km). Dojazd sa však môže meniť podľa spôsobu jazdy či hmotnosti, ktorou kolobežku zaťažíte. Ak má motor nižší výkon, bude jazda v miernych stúpaniach omnoho ťažšia - v takom prípade potrebujete výkon aj okolo 500 W v závislosti na váhe. Dosahovať maximálnu rýchlosť je tiež možné len za určitých podmienok. Ak teda vaša cesta do práce vedie po priamej rovnej cyklotrase, môže to byť dôležitý parameter.

Rôzne kolobežky pre rôzne povrchy

Lacnejšie kolobežky sú konštruované skôr na jazdu po rovných povrchoch, napr. cyklotrasách. V prípade, že budete jazdiť po rozbitých cestách či iných nerovných povrchoch, mali by ste prihliadnuť na tri faktory, ktoré súvisia s fyzickým opotrebovaním kolobežky - odpruženie, druh kolies a nosnosť.

Nie každá kolobežka má odpruženie a vyrábajú sa modely s odpružením na prednom, zadnom, aj na oboch kolesách (napríklad nový model E-TWOW GT, KickScooter ES2 a ES4). V prípade, že narážate na terénne nerovnosti bez odpruženia často, môže sa kolobežka veľmi rýchlo zničiť.

Pozornosť by ste mali venovať aj kolesám - na trhu sú modely s pevných kolesami aj s klasickými pneumatikami, napustenými vzduchom. Klasické vzduchové pneumatiky omnoho lepšie reagujú na terénne nerovnosti, ale je potrebné ich dofukovať a zároveň sú veľmi náchylné na defekty (napríklad kolobežky XIAOMI).

Na druhej strane, pevné kolesá údržbu takmer nepotrebujú a pre bežnú jazdu bývajú praktickejšie a z dlhodobého hľadiska aj finančne výhodnejšie. Aj kvôli pevným kolesám sa kolobežky Segway či E-TWOW Powero tak dobre uchytili v mestách.

Samozrejme, dôležitá je aj nosnosť kolobežky. Väčšina kolobežiek má nosnosť okolo 100 kg a pri vyššom zaťažení sa môžu opotrebovať rýchlo. V prípade, že budete kolobežku zaťažovať viac, existujú na trhu modely s vyššou nosnosťou, napríklad 125 kg.

E-Twow bezudrzbove koleso
Ľahká, rýchla, spoľahlivá s nosnosťou 125 kg - to je E-Twow Powero City.

 

Ďalšie užitočné vlastnosti

Vaša jazda môže byť ovplyvnená ďalšími parametrami. Najmä pri výkonnejších kolobežkách venujte pozornosť brzdám. Lepšia kontrola nad jazdou a možnosť ľahko zastaviť sú obzvlášť užitočné, ak nejazdíte po cyklotrasách, ale po bežných cestách. Je viac typov bŕzd - elektrické a nášľapné sú najmenej efektívne, čeľusťové a diskové, ovládané na riadidlách, brzdia lepšie. Diskové brzdy fungujú najspoľahlivejšie, bývajú však náročnejšie na údržbu.

Ak potrebujete praktickú kolobežku, môže vás zaujímať jej váha, a prípadne to, ako je ju možné zložiť a prepraviť. Napokon, ísť po schodoch s 11-kilogramovým strojom alebo ťažkou kolobežkou nad 25 kilogramov už môže byť rozdiel. Niektoré stroje sa tiež dajú veľmi jednoducho zložiť, čo je veľmi užitočné, ak ich potrebujete prepraviť v MHD alebo uložiť v kancelárii.

Elektrické kolobežky sú v dnešnej dobe “smart”. To znamená, že k mnohým modelom existuje aplikácia, v ktorej môžete sledovať informácie o vašej jazde, nastaviť si spôsob jazdy (tzv. “jazdný mód”), maximálnu rýchlosť, osvetlenie či zablokovať motor.

Poslednou dôležitou poznámkou je, že elektrická kolobežka, ako každý dopravný prostriedok, vyžaduje údržbu. V priemere potrebujú elektrické kolobežky údržbu dvakrát za rok alebo za 600 najazdených míľ (asi 965 km). Väčšinou ide o výmenu kolies či opravu bŕzd.

Netreba zabúdať ani na doplnkové prvky: základom je bezpečná jazda. Preto odporúčame zaobstarať si ochrannú prilbu a prípadne aj chrániče či iné prvky.

Cenový rozptyl elektrických kolobežiek sa pohybuje od niekoľkých stoviek eur až po modely prevyšujúce cenu 1 000 eur. Vyššia cena zväčša znamená lepší dizajn a lepšie parametre, ale vždy je potrebné zvážiť, ako budete lepší výkon využívať. Na druhej strane, lacnejšie modely nemusia byť vôbec výhodnejšie kvôli nákladom na údržbu či kratšej životnosti.

Zohľadnite teda pri výbere elektrickej kolobežky vaše požiadavky. A jazdite bezpečne! ;)

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.