Od decembra 2019 vás čakajú nové povinnosti pri jazde na elektrickej kolobežke

Elektromobilita a najmä elektrické kolobežky sa v poslednej dobe tešia veľkej a neustále rastúcej popularite. Obzvlášť vo veľkých mestách sú totižto dopravné zápchy bežné a prejsť čo i len niekoľko sto metrov v aute môže byť utrpenie. 

Rýchly a ekologický spôsob dopravy

E-mobilita je praktickým a ekologickým spôsob dopravy na krátke vzdialenosti. Jazda na elektrickej kolobežke je aj vcelku rýchla, keďže elektrické kolobežky sa vedia nielen vyhnúť zápcham, ale dokážu dosiahnuť rýchlosť aj okolo 30 km/h. 

Keďže však ide o relatívne nový jav na slovenských cestách, dochádza ku zmene zákona. Na rastúci počet elektrických kolobežiek a majiteľov, ktorí na nich jazdili doslova akokoľvek a kdekoľvek reagovalo Ministerstvo vnútra SR zmenou zákona 106/2018 Z. z. § 4 . 

Aké zmeny sa udiali a aké povinnosti musia od začiatku decembra 2019 dodržiavať majitelia kolobežiek?

Doteraz sa na kolobežkárov pozeralo ako na chodcov, ale od decembra 2019 už budú vodičmi. Hlavnou zmenou v tomto zákona je totiž zahrnutie elektrických kolobežiek do vozidiel kategórie V ako "kolobežky s pomocným motorčekom". 

Spadajú teda do rovnakej kategórie, kam patria aj bicykle (bežné aj s pomocným motorčekom) či samovyvažovacie vozidlá (napríklad transportéry značky Segway). Z toho dôvodu platia pre elektrických kolobežkárov od decembra 2019 rovnaké povinnosti ako pre cyklistov.

Z toho vyplýva niekoľko základných povinností v rôznych smeroch. Vo väčšine prípadov ide o identické povinnosti, ako majú cyklisti, ale tu je prehľadný zoznam najdôležitejších vecí, ktoré zo zmeny zákona vyplývajú pre kolobežkárov.

etwoe powero city

Spôsob jazdy na kolobežke:

  1. Na elektrickej kolobežke teraz musíte jazdiť po cestách vyhradených pre cyklistov (cyklotrase), alebo po pravej strane vozovky. V prípade jazdy na ceste vyhradenej pre cyklistov môžu ísť dve kolobežky vedľa seba.
  2. Nie je povolené jazdiť na chodníku. Jedinou výnimkou je jazda rýchlosťou chôdze, čiže okolo 4-6 km/h. Toto platí aj pre samovyvažovacie vozidlá.
  3. Prejsť cez prechod pre chodcov môžete na kolobežke, podobne ako na bicykli, iba v prípade, že z nej zídete a tlačíte ju pred sebou, vďaka čomu sa “zmeníte” na chodca.
  4. Počas jazdy nesmiete dávať ruky preč z riadidiel, ťahať vozík ani používať predmety, ktoré sťažujú jazdu na kolobežke (napríklad mať tašku zavesenú na kolobežke).
  5. Samozrejme, ako vodič musíte rešpektovať dopravné značky a platí aj rovnaká tolerancia alkoholu ako pri cyklistoch, teda 0,5 promile. Platí však iba na vyznačenej cyklotrase alebo v rámci zastavaného územia obce.

Výbava:

V prípade kolobežiek nepotrebujete nijakú špeciálnu výbavu, ale je dobré mať na pamäti niektoré veci.

  1. Hoci väčšina elektrických kolobežiek na trhu má reflexné prvky, je dobré vedieť, že sú povinné pri zníženej viditeľnosti. Ak ich však máte na oblečení alebo topánkach, postačia aj tie.
  2. Pneumatiky na kolobežke musia byť neporušené a nedeformované.
  3. Hoci sa odporúča nosiť prilbu za každých okolností, ak jazdíte iba po meste alebo obci, nie je povinnosťou ju nosiť. Ak by ste sa vypravili mimo obec, prilbu už mať musíte.

Kickscooter G30 MAX Paris

V prípade, že niektoré z týchto nariadení porušíte, môžete dostať pokutu, pričom taktiež platia rovnaké sadzby ako u cyklistov. Ak si nedáte prilbu mimo obce, zaplatíte 10 eur, za absentujúce reflexné prvky to môže byť 30 eur. Ak jazdou ohrozujete druhých, vyjde vás to na 60 eur a za nerešpektovanie dopravných značiek to môže byť až 150 eur v závislosti na situácii.

Samozrejme, základom je jazdiť bezpečne a zodpovedne a svojou jazdou nikoho neohrozovať. Napriek týmto obmedzeniam sú elektrické kolobežky stále jednoduchou a environmentálne zodpovednou voľbou pri doprave na krátke vzdialenosti. A to najmä v mestách, kde sa ľahko vyhnete zápcham. Stačí si zapamätať niekoľko nových pravidiel, vybrať si kolobežku z našej bohatej ponuky a môžete jazdiť.

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.